هکرهای باجگیر پس از دریافت پول ناپدید می‌شوند

هکرهای باجگیر پس از دریافت پول ناپدید می‌شوند

تقریبا به طور عمومی پذیرفته شده است که بهتر است به هکرهای باجگیر در قبال آزادسازی اطلاعات شخصی پول داده شود، چرا که آن‌ها انقدر عقلشان می رسد که بفهمند نباید مرغی را که تخم طلا برایشان می گذارد بکشند. با این حال نتیجه یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از این باجگیرها پس از دریافت پول غیبشان می‌زند.

شناسایی آسیب‌ پذیری هواپیماهای Boeing

این نظرسنجی که توسط شرکت امنیت نرم افزار پروف پوینت (Proofpoint) در آمریکا انجام شده است نشان می دهد حدود یک سوم نهادهایی که قربانی یک باجگیری کامپیوتری شده اند قبول کرده اند که باج را بپردازند.

با این حال حدود ۲۲ درصد قربانیان گفته اند پس از پرداخت پول هرگز کلید بازیابی اطلاعات خود را دریافت نکرده اند و ۹ درصد نیز گفته اند پس از واریز مبلغ اولیه مجرمان درخواست پول بیشتر کرده اند.

باج افزارها گونه‌ای از بدافزارها هستند که با ایجاد محدودیت در سیستم‌های رایانه‌ای، برای بازیابی اطلاعات درخواست باج می‌کنند. به این صورت که پس از رخنه در رایانه کاربران اطلاعات را رمزگذاری و قفل کرده و دستگاه را به صورت خودکار خاموش و روشن می‌کنند.

پس از روشن شدن کامپیوتر آلوده، کاربر به صفحه‌ای هدایت می شود که در آن فرد مهاجم در ازای آزاد کردن اطلاعات گروگان گرفته شده درخواست وجه می کند.نحوه پرداخت این وجوه نیز غالبا از طریق روشهای غیرقابل رهگیری همچون بیت کوین و سایر رمزارزها است.

نظرسنجی شرکت پروف پوینت از ۶۰۰ مرکز خدمات امنیتی کامپیوتری در ۷ کشور جهان انجام شده است. ۶۵ درصد افراد شرکت کنننده در تحقیق گفته اند هدف حملات برای باجگیری بوده اند.

سجاد

طراح و برنامه نویس وب هستم به دنیای سایبری علاقه زیادی دارم و امیدوارم نوشته هام برای کاربران گرامی سودمند باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *