11 راه مفید برای تشخیص گوشی تقلبی از اصل

تشخیص گوشی تقلبی از گوشی اصل | 11 راه مفید

تشخیص گوشی تقلبی ! تا به حال برای شما پیش آمده است که به بازار فروش لوازم الکتریکی همانند تلفن های همراه هوشمند، تبلت، لب تاب، گجت های پوشیدنی و… مراجعه می کنید و تصمیم می گیرید تا یکی از آنها را خریداری کنید.

اما پر چالش ترین گزینه، متعلق به تلفن های همراه هوشمند است که تعداد زیادی افراد سودجو در تکاپو فروش اسمارت فون های فیک و تقلبی بجای اصل می باشند. بنابراین اگر هر یک از ما قصد خرید تلفن همراه هوشمند داریم، باید اطلاعات کافی را داشته باشیم تا بتوانیم تلفن همراه هوشمند اورجینال مورد نیاز خود را خریداری نماییم.

همچنین بخوانید : باگ امنیتی مودم‌ های اینترنتی کار هکرها را ساده می‌کند

با این وجود دقیقا چگونه می توانیم گوشی اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟ آیا چنین کاری ممکن است؟

روش های تشخیص گوشی تقلبی و اصل

1 – گارانتی معتبر

از وجود کارت گارانتی و مدت زمان آن توسط فروشنده مطلع شوید تا در صورت بروز هر گونه مشکلی بتوانید از گارانتی اسمارت فون استفاده کنید و هزینه اضافی نداشته باشید.

2 – تطابق کد IEMI اسمارت فون و جعبه

در این روش شما نیاز به جعبه اسمارت فون خریداری شده دارید. یکی از روش های معتبر که می توانید از طریق آن اصلی یا تقلبی بودن تلفن همراه را مطلع شوید، روش IEMI است که این کد در پشت جعبه تلفن همراه شما ثبت شده است و تنها با شما گیری ” #06#* ” می توانید از کد IEMI دستگاه و تطبیق آن با کد IEMI درج شده در پشت جعبه، از اصل یا تقلبی بودن آن مطلع شوید.

3 – پلمپ بودن جعبه

پس از انتخاب گوشی مورد نظر خود از ویترین فروشگاه، از فروشنده تقاضا نمایید تا بسته کاملا پلمپ شده توسط شرکت سازنده را برای شما فراهم سازد و سپس در مقابل شما شروع به باز کردن جعبه کند. چرا که گاها ممکن است برخی از فروشندگان سودجو، پلمپ شرکتی تلفن همراه هوشمند را باز کنند واز لوازم اورجینال داخل جعبه استفاده نمایند.

4 – نمایشگر اسمارت فون

اگر شما قبلا از اسمارت فون ها استفاده کرده باشید، با در دست گرفتن گوشی و کمی کار با آن می توانید حدس و گمان هایی را بابت اصل و اورجینال بودن آن بیان کنید. برای مثال حتی می توان از شفافیت و رزولوشن نمایشگر اسمارت فون، اصل یا تقلبی بودن آن را به راحتی متوجه شد.

5 – چک کردن نرم افزارها و سرعت گوشی

در ادامه روش 5 برای تشخیص گوشی تقلبی گفته شد، توصیه می شود تعدادی از برنامه های گوشی را باز و بسته کنید تا بتوانید از میزان سرعت آن اطلاع یابید. با این وجود اگر سرعت گوشی مناسب بود، نشان دهنده اورجینال بودن آن است و در غیر اینصورت اسمارت فون خریداری شما تقلبی است و باید به فروشنده بازگردانید.

6 – مقایسه گوشی خریداری شده

اگر با استفاده از موارد بالا نتوانستید به نتیجه مناسب و دلخواهی برسید، گوشی خریداری شده خودتان را با استفاده از یک مورد مشابه دقیقا از گوشی خودتان که اورجینال است،مقایسه کنید که قطعا می توانید در این مرحله اطلاع کافی پیدا کنید.

7 – رنگ بدنه و دکمه های فیزیکی

در ادامه روش 6 جای دارد تا به رنگ بدنه و دکمه های فیزیکی تعبیه شده برا تشخیص گوشی تقلبی در اسمارت فون را با استفاده از یک مورد مشابه دقیقا از گوشی خریداری شده، مقایسه کنید.

8 – حسگرها اعم از اثر انگشت

یکی دیگر از راه های مناسب و مهم که می توان برای تشخیص گوشی تقلبی استفاده کرد، چک کردن حسگرهای نام برده شده در سایت اصلی شرکت سازنده می باشد. برای مثال یکی از فناوری هایی که مدت زیادی از رونمایی آنها نمی گذرد، حسگر اثر انگشت است که با چک کردن آن می توانید از اصل یا تقلبی بودن اسمارت فون مطلع شوید.

9 – تشخیص گوشی تقلبی با لوگو شرکت سازنده

همچنین یکی از مهم ترین راه ها برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن اسمارت فون خریداری شده، لوگو شرکت سازنده بر روی اسمارت فون می باشد که هر چه با کیفیت تر و دقیق تر درج شده باشد، نشان دهنده اصل بودن اسمارت فون است و در غیر این صورت نشان دهنده تقلبی بودن گوشی می باشد.

10 – کیفیت دوربین

با استفاده از دوربین اسمارت فون، به سرعت و بدون هرگونه مشکلی می توانید از اصل یا تقلبی بودن اسمارت فون خریداری شده خود مطلع شوید که هر چه دوربین با کیفیت تر و زنده تر باشد، نشان دهنده اصل بودن اسمارت فون می باشد.

11 – تشخیص گوشی تقلبی آیفون

شرکت اپل برای آسان شدن تشخیص اسمارت فون اصلی یا تقلبی این شرکت، در طی اقدامی جالب از وب سایت ” checkcoverage.apple.com” رونمایی نموده است که دارندگان اسمارت فون های این شرکت می توانند تنها با وارد کردن ” serial number ” اسمارت فون خریداری شده از اصلی یا تقلبی بودن آن همراه با تمام اطلاعات کافی مطلع شوند.

علی اصغر

علی اصغر ولیلو مهندس کامپیوتر و موسس وبسایت سکیوریتی سیتی ، شهر امنیت تلاش میکنم نوشته های سودمند و مفیدی نگاشته تا گامی هر چند کوچک در راستای افزایش دانش عزیزان برداشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *